Road Runners Club of America

Growing the Running Community Since 1958

News Archives

Michigan Pro Ekiden Results Recap

10/22/2020
Via Race Results Weekly

Michigan Pro Ekiden (1st)
Stony Creek MetroPark, Shelby Township, MI, USA; Wednesday, October 21
Format: Seven co-ed, 6-athlete teams
Total Distance: 42.2 km
Sections: 1. Men, 10 km; 2. Women, 6.1 km; 3. Men, 5 km; 4. Women, 10 km; 5. Men, 6.1 km; 6. Women, 5 km

NOTE: At this first-time event organized by the Hansons-Brooks Original Distance Project, Hoka Northern Arizona Elite dominated the competition.  Their newest team member Tyler Day put them into the lead on the first section and they were never seriously challenged, winning by about two minutes.  Within the other teams, the performance of Annie Frisbie of Minnesota Distance Elite stands out.  Frisbie's team was in fourth place after the third section, behind Roots Running Project by 49 seconds.  Frisbie ran 32:37 for the 10-kilometer fourth section, and put her team into third place with a 33-second lead on Roots.  Minnesota held their third place position to the finish --Ed.

Teams:
 1. Hoka Northern Arizona Elite, 2:10:11
 2. Hansons-Brooks A, 2:12:08
 3. Minnesota Distance Elite, 2:12:31
 4. Roots Running Project, 2:13:03
 5. T.E.A.M Boulder, 2:14:20
 6. Hansons-Brooks B, 2:15:06
    Atlanta Track Club Elite, DNF

Section 1 (Men/10 km):
 1. Tyler Day, Hoka Northern Arizona Elite, 28:46
 2. Zach Panning, Hansons-Brooks A, 28:58
 3. Frank Lara, Roots Running Project, 29:26
 4. Joel Reichow, Minnesota Distance Elite, 29:42
 5. Ian La Mere, Hansons-Brooks B, 30:00
 6. Matt McDonald, Atlanta Track Club Elite, 30:00
 7. David Goodman, T.E.A.M Boulder, 30:09

Section 2 (Women/6.1 km):
 1. Lauren Paquette, Hoka Northern Arizona Elite, 19:19
 2. Ann-Marie Blaney, Hansons-Brooks A, 19:36
 3. Maggie Montoya, Roots Running Project, 19:54
 4. Melissa Dock, T.E.A.M Boulder, 19:56
 5. Breanna Sieracki, Minnesota Distance Elite, 20:31
 6. Yolanda Ngarambe, Atlanta Track Club Elite (SWE), 20:32
 7. Megan O'Neil, Hansons-Brooks B, 21:29
Team Running Order: 1. NAZ Elite, 48:19; 2. Hansons-Brooks A, 48:43; 3. Roots Running Project, 49:19; 4. T.E.A.M Boulder, 50:03; 5. Minnesota Distance Elite, 50:11; 6. Atlanta Track Club Elite, 50:26; 7. Hansons-Brooks B, 51:25.

Section 3 (Men/5 km):
 1. Shadrack Biwott, Hansons-Brooks B, 14:41
 2. Rory Linkletter, Hoka Northern Arizona Elite (CAN), 14:53
 3. Ben Kendell, Hansons-Brooks A, 14:57
 4. Danny Docherty, Minnesota Distance Elite, 14:57
 5. Austen Dalquist, Roots Running Project, 15:02
 6. Justin Wachtel, Atlanta Track Club Elite, 15:21
 7. Jake Waterman, T.E.A.M Boulder, 15:33
Team Running Order: 1. NAZ Elite, 1:03:07; 2. Hansons-Brooks A, 1:03:39; 3. Roots Running Project, 1:04:20; 4. Minnesota Distance Elite, 1:05:09; 5. T.E.A.M Boulder, 1:05:36; 6. Atlanta Track Club Elite, 1:05:46; 7. Hansons-Brooks B, 1:06:06.

Section 4 (Women/10 km):
 1. Annie Frisbie, Minnesota Distance Elite, 32:37
 2. Kellyn Taylor, Hoka Northern Arizona Elite, 33:07
 3. Amy Davis, Hansons-Brooks B, 33:20
 4. Carrie Verdon, T.E.A.M Boulder, 33:23
 5. Alia Gray, Roots Running Project, 33:57
 6. Natosha Rogers, Hansons-Brooks A, 33:58
 7. Janel Blancett, Atlanta Track Club Elite, 34:34
Team Running Order: 1. NAZ Elite, 1:36:12; 2. Hansons-Brooks A, 1:37:36; 3. Minnesota Distance Elite, 1:37:44; 4. Roots Running Project, 1:38:17; 5. T.E.A.M Boulder, 1:38:58; 6. Hansons-Brooks B, 1:39:25; 7. Atlanta Track Club Elite, 1:40:20.

Section 5 (Men/6.1 km):
 1. Jake Riley, T.E.A.M Boulder, 17:23
 2. Scott Fauble, Hoka Northern Arizona Elite, 17:41
 3. Hassan Abdi, Hansons-Brooks A, 17:46
 4. Kevin Lewis, Minnesota Distance Elite, 17:52
 5. Will Cross, Roots Running Project, 18:00
 6. Brendan Gregg, Hansons-Brooks B, 18:01
    Wilkerson Given, Atlanta Track Club Elite, DNS
Team Running Order: 1. NAZ Elite, 1:53:53; 2. Hansons-Brooks A, 1:55:22; 3. Minnesota Distance Elite, 1:55:35; 4. Roots Running Project, 1:56:17; 5. T.E.A.M Boulder, 1:56:19; 6. Hansons-Brooks B, 1:57:24. Atlanta Track Club Elite, DNF

Section 6 (Women/5 km):
 1. Dani Shanahan, Hoka Northern Arizona Elite, 16:18
 2. Olivia Pratt, Hansons-Brooks A, 16:45
 3. Meghan Peyton, Minnesota Distance Elite, 17:16
 4. Lexi Zeiss, Roots Running Project, 17:30
 5. Dot McMahan (40+), Hansons-Brooks B, 17:42
 6. Ericka Waterman, T.E.A.M Boulder, 18:01
(7. Allie Wilson*, Atlanta Track Club Elite, 19:46)
*Was allowed to run despite no fifth leg athlete; she waited until after the other runners had started

Join RRCA Today

Dedicated to providing quality resources for running clubs, events, and coaches.

Donate to the RRCA

A 501(c)3 organization ​dedicated to growing running for all ages and abilities.

Subscribe to Email Updates

Keep Pace with monthly emails from RRCA.

Support Our Sponsors

Visit our Corporate Supporters >>

Screen Shot 2019-01-08 at 1.09.54 PM

RunSignUp

Gatorade

Ashworth Awards

Road Runners Club of America